Öğeyi Oyla
(0 oy)

Mevlevi pratiği, çok renkli bir etek kullanımıyla ayırt edilen Mısırlı bir form olan Tanoura'yı doğurdu. Bu aynı zamanda, İslam dünyasının dışındaki dansçılar da dahil olmak üzere, Sufi olmayanlar tarafından bir performans dansına dönüşmüştür.

Son Düzenleme: Cumartesi, 26 Haziran 2021 17:19
Çarşamba, 11 Mayıs 2016 23:54

Web renkleri

siyah gümüş gri beyaz kırmızı bordo mor galibarda yeşil çim zeytin sarı altunî turuncu mavi lacivert teal turkuvaz
                                   
black silver gray white red maroon purple fuchsia green lime olive yellow gold orange blue navy teal aqua

 Web renkleri, web sayfası tasarımında kullanılan ve izlenen sayfanın görünümünü düzenlemeye yarayan renklerdir.

Web sayfası yazarlarının düzenledikleri web dosyalarını renklendirmek için kullanabilecekleri çeşitli yöntemler mevcuttur. Renkler RGB renk sisteminde kullanılan üçlü heksadesimal kod ile belirlenebileceği gibi, standart İngilizce adları kullanılarak da belirlenebilir. Renk değerlerini oluşturmak için bir renk seçim aracı veya grafik yazılımı tercih edilebilir.

İlk web tarayıcılar (Mosaic ve Netscape Navigator) X Pencere Sistemi üzerinde çalışan ve X11 renk adlarını kullanan uygulamalardır.

Çarşamba, 11 Mayıs 2016 15:13

Gönül Dağı - Türkü sözleri

neset ertas

  • Neşet Ertaş

Gönül dağı yağmur yağmur varan olunca
Akar can üstüne sel gizli gizli
Bir tenhada can cananı bulunca
Sinemi yaralar yar oy yar oy yar oy yar

Dil gizli gizli Dil gizli gizli
Sinemi yaralar yar oy yar oy yar oy yar
Dil gizli gizli Dil gizli gizli

Çarşamba, 11 Mayıs 2016 14:46

Değmen benim gamlı yaslı gönlüme

Öğeyi Oyla
(3 oy)

ayrildim

  • Değmen benim gamlı yaslı gönlüme

Her Türkü gibi, bu Türkününde acıklı bir Hikayesi var.
Nasıl insan severde, bir türlü o sevdiği Yari ile beraber olamaz. Öyle sever ki insan, candan ve yürekten...
Nasip olmıyacak ya... Bir bakmışsın tüm Malın elden gidivermiş. Ne bağ kalmış, nede güzel meyve veren bahçeler... Eş dost görülmez olmuş. Düne kadar yüzüne gülenler, arkandan atar olmuş. Bir sevdiğin, bir yarin, bir selvi boylun, bir al yazmalın varki, onuda sana çok görmüşler.

Yardan ayrı kalmak, için için dayanılmaz bir sızı, bir acı. Ancak gurbet ellerde insan derdiyle ve kaderiyle başbaşa kalabilmekte.

Ne yazık ki, mutsuz ve acıyla biten bir Hikâye.

Kul Abbas mahlaslı bu türkü-şiir aslında Anadolu’da da yaygın olarak bilinen, "Abbas ile Gülkız" hikayesinin kahramanı 16. yüzyılın sonunda yaşamış Tufarganlı Abbas’a aittir.

Son Düzenleme: Pazar, 19 Ocak 2020 04:09
Salı, 10 Mayıs 2016 12:13

Uluslararası döviz piyasası

Yatırım, hedging, spekülasyon amacıyla yapılan hareketlerin gerçekleştiği döviz piyasaları 24 saat açıktır. Açılış Sidney ve Tokyo'da olur, Hong Kong ve Singapur, Bahreyn ile sürer Avrupa piyasalarına geçer. Frankfurt, Zürih, Londra'dan New York, Chicago piyasalarına ve Los Angeles ve San Fransisco'ya devam eder. İşlem hacmi, dünya ticaret hacminin 50 katından fazladır. İşlemlerde ağırlık Amerikan doları ve EURO, Amerikan doları ve yen üzerindedir. Günlük işlem hacmi, milyar dolar temelinde en fazla İngiltere, ABD, Japonya, Singapur'dadır.

İşlemlerin çekirdeğinde aracı ticari bankalardır. Merkez bankaları kur ve faiz istikrarı sağlar. Bankalar doğrudan, Interbank ile, aracılar ve brokerlar ile, merkez bankaları ile, Hazine ile çalışırlar. Bankaların döviz piyasasındaki riskleri politik, transfer riskleri olarak sistematik olabilir. Riskler finansal da olabilir ve kur ve faiz riskleri şu pozisyonları içermektedir: spot, forward, swap, opsiyon. Ayrıca çalışanların riskleri de işlemleri etkiler: performans, zayıflık, hırs, eğitimsizlik, stres, yanlış anlamalar, dil sorunu, yazım hataları, takım uyumsuzluğu, headhunters, iletişim sistemleri.

Döviz piyasaları bir ülke parasının başka bir ülke parasıyla değişimi işlemleridir. Yabancı para ve mevduat hesaplarının değişimi olarak aktifler spot ve forward biçimlerinde para fonlarında dönüşür. Kullanılan ortam elektroniktir. Kur, bir para biriminin diğer para birimi karşısındaki fiyatıdır. Kotasyonları çift taraflıdır: alış-satış. Alış ve satış arasındaki farka spread denir. Bir para, baz döviz alınır ki, bu ABD dolarıdır. Kurlar, direkt veya dolaylı olarak gösterilir. Yurtiçi piyasalarda, yerli para içermeyen gösterimler çapraz kur, uluslararası piyasalarda ABD dolarını içermeyen kurlar çapraz kur olarak tanımlanır.

 

Page 1 of 9