Google ile ilgili Konular

Cuma, 11 Mart 2016 00:02

PageRank

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

PageRank, Google'in site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize verdiği değeri gösteren basitleştirilmiş 0'dan 10'a kadar olan bir değerdir. Bu değer genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak değişir.

Pagerank ile birlikte bir link pazarı oluşmasından dolayı Google bu konuda kendini geri çekmiş ve de son olarak 2014 yılında hiçbir pagerank güncellemesi gerçekleştirmemiştir.

6 Ekim tarihinde Google yetkilisi John Mueller tarafından; " Muhtemelen pagerank güncellemesi olmayacak. " şeklinde bir açıklama yapılmıştır.

Pagerank değerleri sizlerle paylaşılmasa da, her site Google için güncel bir puan ifade etmektedir. Diğer yardımcı arama motoru optimizasyonu araçları kullanılarak yaklaşık değerlere ulaşmak mümkündür.

Teknolojisi

Google Arama motoru, Stanford'da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1998 yılında kurulduğunda, arama sonuçlarını patentli PageRank™ tekniği üzerine geliştirdiler. Bu yüzden PageRank™ patenti de Google'a değil Stanford Üniversitesi'ne aittir.

Sayfa değeri

Sayfa Değeri, sitenin doğal yapısına ve link içeriğine uygun olarak sitenin değerinin bir göstergesidir. Google, bir linki A sayfasından B sayfasına, B sayfası için A sayfasını kullanarak bağlar. Aynı zamanda sayfanın hakkının yenmemesi için bazı içerik analizleri de yapar. Kendisini "önemli" yapan kriterlerde iyi yerlerde olan bir site önem sıralamasında diğer sitelerin üzerine çıkacaktır. Yani bir sitenin Google Arama sonuçları sıralamadaki yeri onun için önemli olan birçok kriterlerin birleşimi sonucunda belirir.

Google, aynı zamanda spam amaçlı siteleri Google Ban ile cezalandırıp tüm indexlerini silerken, yeni açılan sitelerinde hızlı bir şekilde arama sonuçlarında yükselmesini engelleyen Google Sandbox sistemlerini de kullanmaktadır. Sandbox'a giren bir site 3-6 ay boyunca ne kadar iyi olursa olsun, Google tarafından denenir ve belirli bir sürenin sonunda arama sonuçlarında daha iyi bir yere getirilir.

Ancak site sıralamasını etkileyen tek parametre PageRank değildir. Site sıralamasını esasen "alakalılık" ve "önemlilik" değerlerini kombine etmeye çalışan Google algoritması için de Topic Sensitive Page Rank olarak tartışılan kavramın etkili olduğu düşünülmektedir.

Güncellenmesi

Pagerank güncellenmesi hakkında net bir tarih ve zaman dilimi yoktur. Geçtiğimiz senelerde, senede 1,2,3 defa olmak üzere genel güncellemeler gerçekleşmiştir. Ancak geçtiğimiz 2014 yılında hiçbir pagerank güncellemesi olmamıştır.

Google'ın her site için bir puan verdiği ve bu puanları güncel tuttuğu bilinmektedir. Bunu bizlerle paylaşmak durumunda olmadığından, önümüzde ki süreçte bir pagerank güncellemesi olmama ihtimali bulunmaktadır.

Sorgulanması

Pagerank sorgulama sistemleri ile sitenizin en son Google tarafından bildirilen puanına ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: PageRank - Türkçe Vikipedi Özgür Ansiklopedi

Okunma 3505 defa Son Düzenleme: Pazar, 27 Mart 2016 16:06
Bu kategoriden diğerleri: Pagerank'ı 10 olan Siteler »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.